Nawożenie i pielęgnacja trawy – rodzaje i sposoby odżywiania roślin

trawnik - jak pielęgnować?

Ogrodnictwo to dziedzina, która polega na zajmowaniu się roślinnością, pielęgnowaniu jej jak również dostarczaniu wszelkich potrzebnych warunków do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Jedną z takich czynności jest nawożenie organizmów żywych. Czym użyźniać glebę? Jakie rodzaje nawozów można spotkać oraz do czego je wykorzystać? W jaki sposób dbać o podłoże dla kwiatów i innych roślin?

Zasilenie ziemi w odpowiednie składniki mineralne zależne jest od jej stanu, jak również planowanych do zasadzenia roślin. Jeszcze przed wkopaniem zaszczepek czy nasion warto zadbać o odpowiednie jej użyźnienie. Proces ten powinien być przeprowadzony w sposób dokładny, jak również dostosowany do danych upraw. Wśród wielu rodzajów nawozów można wyróżnić dwie główne uch grupy. Jednym z najczęściej używanych są nawozy do trawy. Występują w postaci:

  • nawozów organicznych – czyli naturalnych produktów takich jak kompost, odchody gołębie, skorupki jaj, obornik, końskie łajno, itp. – bardzo dobrze odżywiają glebę bez potrzeby dodawania żadnych sztucznych produktów.
  • nawozów nieorganicznych – zawierających dodatków stworzone składniki mineralne, które użynają podłoże. Wśród nich znajdują się nawozy siarkowe, potasowe, wapniowe czy mieszane.

Jak wygląda pielęgnacja trawnika? Jak o niego zadbać oraz go nawozić?

Najważniejszym działaniem, które pozwoli trawie ładnie i solidnie wzrastać jest systematyczne jej podlewanie. To właśnie od ilości wody najczęściej zależą efekty jej dojrzewania. Zależnie od typu i rodzaju nasion podlewanie to może odbywać się zarówno samą wodą, jak i różnorodnymi środkami chroniącymi przed wyschnięciem czy gniciem. Roślinność tą należy nawilżać rozproszonym strumieniem, tak by siła i moc wody nie wyrządziła szkód i wgłębień w glebie. Woda powinna przedostać się do wnętrza ziemi i nawilżać jej powierzchnie około 15 cm w głąb. Kolejnym krokiem pielęgnacyjnym jest nawożenie trawnika.
Aby móc odpowiednio odżywić glebę, na której znajduje się trawnik, należy dokładnie skosić skwer. Ważne by nawożona powierzchnie nie była zbyt nagrzana. Następnie odpowiednio dobrany preparat należy równomiernie rozmieścić na całej powierzchni skweru. Przed samym odżywianiem murawę warto również spulchnić, poprzez grabienie jej.

Najlepszymi produktami do ożywiania trawnika oraz gleby, na której się znajduje są nawozy: wieloskładnikowe nawozy mineralne, produkty, fosforowe, azotowe, jak również preparaty w formie stałe oraz płynnej. Trawę można również potraktować nawozami organicznymi, które przyspieszą jej porost, jak również zadbają o zdrowie i wygląd murawy.

Ważne wskazówki o środkach ochrony roślin

środki ochrony roślin oprysl

Bezpieczeństwo fitosanitarne jest bardzo ważnym lecz bardzo często pomijanym zagadnieniem. Przeciętny obywatel naszego kraju z pewnością zna takie instytucje jak Państwowa Inspekcja Sanitarna, zajmująca się przede wszystkim szeroko rozumianym zdrowiem ludzi, czy Państwowa Inspekcja Weterynaryjna, skupiająca się przede wszystkim za zdrowiu zwierząt. Ponadto te dwie instytucje w ostatnim czasie zyskały dodatkowy „rozgłos”, pierwsza dzięki pandemii koronawirusa, druga – ptasiej grypie czy ASF.

A co z bezpieczeństwem roślin? Otóż, tym zagadnieniem zajmuje się Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). W ramach swoich kompetencji Inspekcja sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem fitosanitarnym, zarówno na terenie Polski, jak i w przypadku wwozu lub wywozu roślin i produktów roślinnych na lub poza terytorium kraju czy państw członkowskich Unii Europejskiej. W oparciu o prawo międzynarodowe, w tym przede wszystkim unijne, oraz prawo krajowe, PIORiN sprawuje nadzór nad szeroko rozumianym zdrowiem roślin w naszym kraju.

Pracownicy Inspekcji przygotowują wytyczne dla producentów i dystrybutorów roślin i produktów roślinnych (np. palet), a także sprawują nadzór nad przestrzeganiem określonych w wytycznych norm i wymagań na każdym etapie produkcji czy dystrybucji. Inspekcja dysponuje siecią nowoczesnych laboratoriów, zatrudniających wykwalifikowanych specjalistów. Co do zasady, badania laboratoryjne realizowane przez pracowników PIORiN obejmują trzy główne działy.

  • Pierwszy z nich obejmuje badanie roślin i produktów roślinnych w zakresie bakteriologii (choroby roślin i produktów roślinnych spowodowane przez bakterie), wirusologii (choroby roślin i produktów roślinnych spowodowanych przede wszystkim przez wirusy przez wirusy), nematologii, herbologii i entomologii (choroby roślin i produktów roślinnych spowodowane przez nicienie i owady) oraz mikologii (choroby roślin i produktów roślinnych spowodowane przez grzyby).
  • Kolejny istotny dział badań dotyczy badania pozostałości środków ochrony roślin. Należy wiedzieć, że zastosowane między innymi podczas oprysków, środki ochrony roślin, mające na celu minimalizowanie ryzyka wystąpienia danej choroby roślin lub zmniejszenie podatności rośliny na szkodniki roślin, pozostawiają ślad, który następnie możliwy jest do wykrycia w laboratorium. Przekroczenie dozwolonego poziomu zawartości pozostałości środków ochrony roślin może prowadzić do postępowania mającego na celu ukaranie podmiotu odpowiedzianego.
  • Trzecim działem badań wykonywanych w ramach działalności laboratoryjnej jest prowadzenie testów pod kątem wykrycia obecności modyfikacji genetycznych w materiale roślinnym.


Należy podkreślić, że w sytuacji w której Polska jest jednym z największych producentów jabłek, truskawek, marchwi czy pieczarek w UE, bezpieczeństwo fitosanitarne roślin i produktów roślinnych nabiera wymiernego znaczenia.

Nawozy i inne produkty ogrodowe

sadzenie roślin

Każdy właściciel ogrodu marzy o tym, aby rośliny były zdrowe, a co za tym idzie, pięknie wyglądały, kwitły, czy owocowały. Nie może więc dziwić fakt, że wiele osób szuka wsparcia w uprawie, sięgając po różnego rodzaju nawozy, czy odżywki. I tu bardzo często pojawia się dylemat. Tego typu produkty do ogrodu często bazują na substancjach chemicznych, pozyskiwanych laboratoryjnie, które mają ogólnie negatywny wpływ na środowisko.

I choć może wydawać się to paradoksem, podczas, gdy zasilają one rośliny ogrodowe, jednocześnie prowadzą do degradacji ziemi, czy chociażby powietrza. Warto więc wiedzieć, że istnieją produkty, które po pierwsze wzmacniają rośliny, a po drugie są w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego. O jakich produktach mowa? Przede wszystkim o nawozach naturalnych. Są one zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla tak modnych dziś środków chemicznych. One również powstają w warunkach laboratoryjnych, ale ich skład jest w stu procentach naturalny. Dzięki nim, dbając o własny ogród, można dbać o całe środowisko naturalne. Przykładem takich produktów są nawozy Target. Firma ta od wielu już lat dostarcza swoim klientom produkty dedykowane tak zwanej uprawie zrównoważonej.

Mówiąc o nawozach do ogrodu, warto powiedzieć, że są one odpowiedzią na różne potrzeby ogrodników. Obok tak zwanych nawozów uniwersalnych, spotkać można bowiem nawozy dedykowane. Wśród nich znaleźć można między innymi nawozy dedykowane różom, trawom, czy sadzonkom drzew. Każdy z nich posiada nieco inny skład. Ten opracowywany jest bardzo starannie, aby produkt doskonale odpowiadał potrzebom konkretnych roślin. Dzięki temu nawozy marki Target są tak skuteczne w swoim działaniu.

Nawozy odgrywają niezwykle ważną rolę w pielęgnacji ogrodu. One same nie są jednak w stanie zapewnić, że będzie on zachwycał potokiem kwitnących krzewów, czy roślin zielonych. Aby tak właśnie było, potrzebna jest jeszcze odpowiednia opieka nad roślinami. A ta wiąże się między innymi z przycinaniem, rozsadzaniem, okrywaniem na zimę, bieleniem, czy wykopywaniem cebulek. W tym wszystkim pomocne będą inne produkty do ogrodu, a mianowicie narzędzia oraz sprzęty. Profesjonalna opieka nad ogrodem rzeczywiście ich wymaga. Samymi rękoma trudno będzie ziemię spulchnić, wykopać roślinkę, czy przygotować podłoże pod trawę. Jak więc widać, ogród jest miejscem, które wymaga pewnych nakładów. Jeśli jednak ktoś kocha rośliny i zainwestuje w odpowiednie produkty, ogród odwdzięczy się swoim pięknem oraz klimatem, którego nie da się znaleźć gdzie indziej.

Dobra gleba czyli trochę o satysfakcji z ogrodnictwa

gleba w ogrodzie

Jaka gleba będzie właściwa dla naszych roślin? Chyba nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Tutaj najlepiej sięgnąć do wiedzy fachowej – takiej, która da nam podstawowy ogląd na ten temat.

Większość kwiatów doniczkowych spokojnie da sobie radę z ziemią uniwersalną. Jednak dobrą praktyką jest także mieszanie jej z perlitem w proporcji 1/3. Ziemia w ogrodzie powinna być bogata we wszystkie składniki potrzebne naszym roślinom. A może dobre byłoby zainwestować w humus? Tutaj z pewnością jest to dobra opcja.

Doskonałej jakości humus sprawi, że nasze rośliny będą rosły szybko, a ich siła i rewelacyjny wygląd z pewnością nas zaskoczą. Każdy maniak roślin wie, że dobry humus jest potrzebny i po prostu się przydaje. Warto wybrać taki, który w stu procentach spełni nasze oczekiwania. Rodzajów humusu jest sporo, dlatego idealnie jest na samym początku dokładnie zorientować się, jaki konkretnie odpowiada naszym oczekiwaniom.

Jaka powinna być ziemia w ogrodzie?

Z pewnością taka, która sprawi, że nasze rośliny będą szybko wzrastały, a nas będą cieszyły efekty. Jednym z przyjemniejszych uczuć jest jedzenie naszych zbiorów – tego, co nasza gleba dała jako plon w ogródku. Teraz moda na żywność bio staje się coraz popularniejsza. Nic dziwnego! Jest to pewna inwestycja we własne zdrowie, a przecież niewiele jest cenniejszych rzeczy od dobrego samopoczucia. W pewnym wieku po prostu chce się maksymalnie o siebie dbać, stawiać na rozwój i staranniej selekcjonuje się to, co wrzuca się do garnka.

Kluczowe jest to także w diecie dzieci. Przecież swoim własnym latoroślom nie podamy czegoś, co jest „samą chemią”. Tutaj dobrze postawić na sprawdzone metody organiczne. W końcu rolnictwo – także to na mikroskalę, może być zdrowe, satysfakcjonujące i dawać plony, z których będziemy dumni.

Zresztą samo pojęcie dumy też ma tutaj duże znaczenie. Jeżeli ogród to nasze wielkie hobby, satysfakcja ze wspaniałych kwiatów, owoców czy warzyw jest czymś naturalnym i podbija nasze poczucie własnej wartości. Dobrze mieć świadomość, że to, co się robi nam sprzyja i sprawia, że możemy patrzeć na realne efekty naszej pracy.

Dobrze mieć hobby, z którego jest realny pożytek. Praca w ogrodzie z pewnością może taki dawać. Miło jest się pochwalić pięknym, wypielęgnowanym ogródkiem – dobrze go mieć i się nim cieszyć. Zwłaszcza w okresach wiosny, lata czy jesieni – fajnie jest po prostu posiedzieć na ogrodzie ze znajomymi czy zwierzętami i cieszyć się czasem w otoczeniu własnych roślin, przy których pracy zostawiliśmy nie tylko czas, ale i serce.

Piękny bukszpan to zdrowy bukszpan

bukszpan

Bukszpan jest jedną z najlepszych roślin, która może posłużyć nam jako świetny materiał na żywopłot, obwódki czy nawet ogrodowe rzeźby. Jako wytrzymały gatunek długowieczny dożywa często kilkuset lat. Aby jak najdłużej zachować przy nas tę roślinę i by zachowała ona swój wygląd oraz niezmiennie intensywną barwę, warto regularnie ją nawozić.

Nawozy do bukszpanów – który wybrać?

Bukszpany są odpornymi na wszelkie gorsze warunki atmosferyczne roślinami, jednak nawóz może je tylko wspomóc i sprawić, że ich odporność jeszcze bardziej wzrośnie. Ważnym aspektem nawożenia jest stan, na którym rośnie bukszpan – gorsza gleba wymaga większej ilości nawożenia (np. gleby piaskowe, ubogie w składniki pokarmowe) oraz składniki danego nawozu szybciej dociera on w głąb, co za tym idzie – poza zasięg rośliny. Dlatego tak ważna jest świadomość, z jakim rodzajem podłoża mamy do czynienia. jeżeli jest to gleba gliniasta, ma ona tendencję do przychwytywania i zatrzymania składników nawozu, przez co nasz bukszpan może z nich korzystać.

Jeśli dopiero zaczynamy nawozić glebę, należy wykazać się ostrożnością i nie stosować pełnych dawek od zaraz – warto zacząć od jej połowy – zaś w następnym roku śmiało zwiększyć ilość do całej, jednej dawki np. nawozu mineralnego lub organicznego. Tych drugich powinno się używać jeszcze przez zasadzeniem rośliny i w przypadku gorzej jakości wcześniej wspomnianej gleby – zapewni dobre użyźnienie jej. Bezpośrednio po podaniu dawki bądź jej połowy należy bardzo obficie podlać bukszpan. Innym rozwiązaniem są nawozy o tzw. opóźnionym działaniu w formie granulek. Po zastosowaniu stopniowo uwalniają swoje działanie, nawet przez dłuższy okres czasu z rzędu do kilku miesięcy lub całego okresu wegetacyjnego. Wystarczy tylko jednorazowa aplikacja, co pozwoli zaoszczędzić nam czas. Musimy jedynie zwrócić uwagę, jaki panuje obecnie okres aby sprostać wymaganiom rośliny w którym się znajduje.

Wiosną, bukszpany będą potrzebować dużej ilości azotu, zaś latem potasu – pozwalającemu przygotować się roślinie na siarczyste, zimne mrozy. W okresie lipca, środka lata zaleca się zaprzestanie nawożenia z wyjątkiem nawozów wolno działających, ponieważ może doprowadzić to do ich przemnażania i zbyt intensywnego wzrostu bukszpanu. W zimie pomimo powszechnej opinii ich wzrost nie zatrzymuje się całkowicie, a jedynie zwalnia, dlatego roślina nawet w okresie zimowym potrzebuje wody, co zabezpieczy nagromadzoną wilgoć przed parowaniem.

Nawożenie jest istotną częścią uprawy bukszpanów, na szczęście nie jest skomplikowane i z pomocą nawozów oraz niewielkiej ilości pracy możemy cieszyć się urokiem tych roślin.