Dobra gleba czyli trochę o satysfakcji z ogrodnictwa

gleba w ogrodzie

Jaka gleba będzie właściwa dla naszych roślin? Chyba nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Tutaj najlepiej sięgnąć do wiedzy fachowej – takiej, która da nam podstawowy ogląd na ten temat.

Większość kwiatów doniczkowych spokojnie da sobie radę z ziemią uniwersalną. Jednak dobrą praktyką jest także mieszanie jej z perlitem w proporcji 1/3. Ziemia w ogrodzie powinna być bogata we wszystkie składniki potrzebne naszym roślinom. A może dobre byłoby zainwestować w humus? Tutaj z pewnością jest to dobra opcja.

Doskonałej jakości humus sprawi, że nasze rośliny będą rosły szybko, a ich siła i rewelacyjny wygląd z pewnością nas zaskoczą. Każdy maniak roślin wie, że dobry humus jest potrzebny i po prostu się przydaje. Warto wybrać taki, który w stu procentach spełni nasze oczekiwania. Rodzajów humusu jest sporo, dlatego idealnie jest na samym początku dokładnie zorientować się, jaki konkretnie odpowiada naszym oczekiwaniom.

Jaka powinna być ziemia w ogrodzie?

Z pewnością taka, która sprawi, że nasze rośliny będą szybko wzrastały, a nas będą cieszyły efekty. Jednym z przyjemniejszych uczuć jest jedzenie naszych zbiorów – tego, co nasza gleba dała jako plon w ogródku. Teraz moda na żywność bio staje się coraz popularniejsza. Nic dziwnego! Jest to pewna inwestycja we własne zdrowie, a przecież niewiele jest cenniejszych rzeczy od dobrego samopoczucia. W pewnym wieku po prostu chce się maksymalnie o siebie dbać, stawiać na rozwój i staranniej selekcjonuje się to, co wrzuca się do garnka.

Kluczowe jest to także w diecie dzieci. Przecież swoim własnym latoroślom nie podamy czegoś, co jest „samą chemią”. Tutaj dobrze postawić na sprawdzone metody organiczne. W końcu rolnictwo – także to na mikroskalę, może być zdrowe, satysfakcjonujące i dawać plony, z których będziemy dumni.

Zresztą samo pojęcie dumy też ma tutaj duże znaczenie. Jeżeli ogród to nasze wielkie hobby, satysfakcja ze wspaniałych kwiatów, owoców czy warzyw jest czymś naturalnym i podbija nasze poczucie własnej wartości. Dobrze mieć świadomość, że to, co się robi nam sprzyja i sprawia, że możemy patrzeć na realne efekty naszej pracy.

Dobrze mieć hobby, z którego jest realny pożytek. Praca w ogrodzie z pewnością może taki dawać. Miło jest się pochwalić pięknym, wypielęgnowanym ogródkiem – dobrze go mieć i się nim cieszyć. Zwłaszcza w okresach wiosny, lata czy jesieni – fajnie jest po prostu posiedzieć na ogrodzie ze znajomymi czy zwierzętami i cieszyć się czasem w otoczeniu własnych roślin, przy których pracy zostawiliśmy nie tylko czas, ale i serce.