Nawożenie i pielęgnacja trawy – rodzaje i sposoby odżywiania roślin

trawnik - jak pielęgnować?

Ogrodnictwo to dziedzina, która polega na zajmowaniu się roślinnością, pielęgnowaniu jej jak również dostarczaniu wszelkich potrzebnych warunków do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Jedną z takich czynności jest nawożenie organizmów żywych. Czym użyźniać glebę? Jakie rodzaje nawozów można spotkać oraz do czego je wykorzystać? W jaki sposób dbać o podłoże dla kwiatów i innych roślin?

Zasilenie ziemi w odpowiednie składniki mineralne zależne jest od jej stanu, jak również planowanych do zasadzenia roślin. Jeszcze przed wkopaniem zaszczepek czy nasion warto zadbać o odpowiednie jej użyźnienie. Proces ten powinien być przeprowadzony w sposób dokładny, jak również dostosowany do danych upraw. Wśród wielu rodzajów nawozów można wyróżnić dwie główne uch grupy. Jednym z najczęściej używanych są nawozy do trawy. Występują w postaci:

  • nawozów organicznych – czyli naturalnych produktów takich jak kompost, odchody gołębie, skorupki jaj, obornik, końskie łajno, itp. – bardzo dobrze odżywiają glebę bez potrzeby dodawania żadnych sztucznych produktów.
  • nawozów nieorganicznych – zawierających dodatków stworzone składniki mineralne, które użynają podłoże. Wśród nich znajdują się nawozy siarkowe, potasowe, wapniowe czy mieszane.

Jak wygląda pielęgnacja trawnika? Jak o niego zadbać oraz go nawozić?

Najważniejszym działaniem, które pozwoli trawie ładnie i solidnie wzrastać jest systematyczne jej podlewanie. To właśnie od ilości wody najczęściej zależą efekty jej dojrzewania. Zależnie od typu i rodzaju nasion podlewanie to może odbywać się zarówno samą wodą, jak i różnorodnymi środkami chroniącymi przed wyschnięciem czy gniciem. Roślinność tą należy nawilżać rozproszonym strumieniem, tak by siła i moc wody nie wyrządziła szkód i wgłębień w glebie. Woda powinna przedostać się do wnętrza ziemi i nawilżać jej powierzchnie około 15 cm w głąb. Kolejnym krokiem pielęgnacyjnym jest nawożenie trawnika.
Aby móc odpowiednio odżywić glebę, na której znajduje się trawnik, należy dokładnie skosić skwer. Ważne by nawożona powierzchnie nie była zbyt nagrzana. Następnie odpowiednio dobrany preparat należy równomiernie rozmieścić na całej powierzchni skweru. Przed samym odżywianiem murawę warto również spulchnić, poprzez grabienie jej.

Najlepszymi produktami do ożywiania trawnika oraz gleby, na której się znajduje są nawozy: wieloskładnikowe nawozy mineralne, produkty, fosforowe, azotowe, jak również preparaty w formie stałe oraz płynnej. Trawę można również potraktować nawozami organicznymi, które przyspieszą jej porost, jak również zadbają o zdrowie i wygląd murawy.

Nawozy i inne produkty ogrodowe

sadzenie roślin

Każdy właściciel ogrodu marzy o tym, aby rośliny były zdrowe, a co za tym idzie, pięknie wyglądały, kwitły, czy owocowały. Nie może więc dziwić fakt, że wiele osób szuka wsparcia w uprawie, sięgając po różnego rodzaju nawozy, czy odżywki. I tu bardzo często pojawia się dylemat. Tego typu produkty do ogrodu często bazują na substancjach chemicznych, pozyskiwanych laboratoryjnie, które mają ogólnie negatywny wpływ na środowisko.

I choć może wydawać się to paradoksem, podczas, gdy zasilają one rośliny ogrodowe, jednocześnie prowadzą do degradacji ziemi, czy chociażby powietrza. Warto więc wiedzieć, że istnieją produkty, które po pierwsze wzmacniają rośliny, a po drugie są w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego. O jakich produktach mowa? Przede wszystkim o nawozach naturalnych. Są one zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla tak modnych dziś środków chemicznych. One również powstają w warunkach laboratoryjnych, ale ich skład jest w stu procentach naturalny. Dzięki nim, dbając o własny ogród, można dbać o całe środowisko naturalne. Przykładem takich produktów są nawozy Target. Firma ta od wielu już lat dostarcza swoim klientom produkty dedykowane tak zwanej uprawie zrównoważonej.

Mówiąc o nawozach do ogrodu, warto powiedzieć, że są one odpowiedzią na różne potrzeby ogrodników. Obok tak zwanych nawozów uniwersalnych, spotkać można bowiem nawozy dedykowane. Wśród nich znaleźć można między innymi nawozy dedykowane różom, trawom, czy sadzonkom drzew. Każdy z nich posiada nieco inny skład. Ten opracowywany jest bardzo starannie, aby produkt doskonale odpowiadał potrzebom konkretnych roślin. Dzięki temu nawozy marki Target są tak skuteczne w swoim działaniu.

Nawozy odgrywają niezwykle ważną rolę w pielęgnacji ogrodu. One same nie są jednak w stanie zapewnić, że będzie on zachwycał potokiem kwitnących krzewów, czy roślin zielonych. Aby tak właśnie było, potrzebna jest jeszcze odpowiednia opieka nad roślinami. A ta wiąże się między innymi z przycinaniem, rozsadzaniem, okrywaniem na zimę, bieleniem, czy wykopywaniem cebulek. W tym wszystkim pomocne będą inne produkty do ogrodu, a mianowicie narzędzia oraz sprzęty. Profesjonalna opieka nad ogrodem rzeczywiście ich wymaga. Samymi rękoma trudno będzie ziemię spulchnić, wykopać roślinkę, czy przygotować podłoże pod trawę. Jak więc widać, ogród jest miejscem, które wymaga pewnych nakładów. Jeśli jednak ktoś kocha rośliny i zainwestuje w odpowiednie produkty, ogród odwdzięczy się swoim pięknem oraz klimatem, którego nie da się znaleźć gdzie indziej.

Piękny bukszpan to zdrowy bukszpan

bukszpan

Bukszpan jest jedną z najlepszych roślin, która może posłużyć nam jako świetny materiał na żywopłot, obwódki czy nawet ogrodowe rzeźby. Jako wytrzymały gatunek długowieczny dożywa często kilkuset lat. Aby jak najdłużej zachować przy nas tę roślinę i by zachowała ona swój wygląd oraz niezmiennie intensywną barwę, warto regularnie ją nawozić.

Nawozy do bukszpanów – który wybrać?

Bukszpany są odpornymi na wszelkie gorsze warunki atmosferyczne roślinami, jednak nawóz może je tylko wspomóc i sprawić, że ich odporność jeszcze bardziej wzrośnie. Ważnym aspektem nawożenia jest stan, na którym rośnie bukszpan – gorsza gleba wymaga większej ilości nawożenia (np. gleby piaskowe, ubogie w składniki pokarmowe) oraz składniki danego nawozu szybciej dociera on w głąb, co za tym idzie – poza zasięg rośliny. Dlatego tak ważna jest świadomość, z jakim rodzajem podłoża mamy do czynienia. jeżeli jest to gleba gliniasta, ma ona tendencję do przychwytywania i zatrzymania składników nawozu, przez co nasz bukszpan może z nich korzystać.

Jeśli dopiero zaczynamy nawozić glebę, należy wykazać się ostrożnością i nie stosować pełnych dawek od zaraz – warto zacząć od jej połowy – zaś w następnym roku śmiało zwiększyć ilość do całej, jednej dawki np. nawozu mineralnego lub organicznego. Tych drugich powinno się używać jeszcze przez zasadzeniem rośliny i w przypadku gorzej jakości wcześniej wspomnianej gleby – zapewni dobre użyźnienie jej. Bezpośrednio po podaniu dawki bądź jej połowy należy bardzo obficie podlać bukszpan. Innym rozwiązaniem są nawozy o tzw. opóźnionym działaniu w formie granulek. Po zastosowaniu stopniowo uwalniają swoje działanie, nawet przez dłuższy okres czasu z rzędu do kilku miesięcy lub całego okresu wegetacyjnego. Wystarczy tylko jednorazowa aplikacja, co pozwoli zaoszczędzić nam czas. Musimy jedynie zwrócić uwagę, jaki panuje obecnie okres aby sprostać wymaganiom rośliny w którym się znajduje.

Wiosną, bukszpany będą potrzebować dużej ilości azotu, zaś latem potasu – pozwalającemu przygotować się roślinie na siarczyste, zimne mrozy. W okresie lipca, środka lata zaleca się zaprzestanie nawożenia z wyjątkiem nawozów wolno działających, ponieważ może doprowadzić to do ich przemnażania i zbyt intensywnego wzrostu bukszpanu. W zimie pomimo powszechnej opinii ich wzrost nie zatrzymuje się całkowicie, a jedynie zwalnia, dlatego roślina nawet w okresie zimowym potrzebuje wody, co zabezpieczy nagromadzoną wilgoć przed parowaniem.

Nawożenie jest istotną częścią uprawy bukszpanów, na szczęście nie jest skomplikowane i z pomocą nawozów oraz niewielkiej ilości pracy możemy cieszyć się urokiem tych roślin.