Nawożenie i pielęgnacja trawy – rodzaje i sposoby odżywiania roślin

Ogrodnictwo to dziedzina, która polega na zajmowaniu się roślinnością, pielęgnowaniu jej jak również dostarczaniu wszelkich potrzebnych warunków do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Jedną z takich czynności jest nawożenie organizmów żywych. Czym użyźniać glebę? Jakie rodzaje nawozów można spotkać oraz do czego je wykorzystać? W jaki sposób dbać o podłoże dla kwiatów i innych roślin?

Zasilenie ziemi w odpowiednie składniki mineralne zależne jest od jej stanu, jak również planowanych do zasadzenia roślin. Jeszcze przed wkopaniem zaszczepek czy nasion warto zadbać o odpowiednie jej użyźnienie. Proces ten powinien być przeprowadzony w sposób dokładny, jak również dostosowany do danych upraw. Wśród wielu rodzajów nawozów można wyróżnić dwie główne uch grupy. Jednym z najczęściej używanych są nawozy do trawy. Występują w postaci:

  • nawozów organicznych – czyli naturalnych produktów takich jak kompost, odchody gołębie, skorupki jaj, obornik, końskie łajno, itp. – bardzo dobrze odżywiają glebę bez potrzeby dodawania żadnych sztucznych produktów.
  • nawozów nieorganicznych – zawierających dodatków stworzone składniki mineralne, które użynają podłoże. Wśród nich znajdują się nawozy siarkowe, potasowe, wapniowe czy mieszane.

Jak wygląda pielęgnacja trawnika? Jak o niego zadbać oraz go nawozić?

Najważniejszym działaniem, które pozwoli trawie ładnie i solidnie wzrastać jest systematyczne jej podlewanie. To właśnie od ilości wody najczęściej zależą efekty jej dojrzewania. Zależnie od typu i rodzaju nasion podlewanie to może odbywać się zarówno samą wodą, jak i różnorodnymi środkami chroniącymi przed wyschnięciem czy gniciem. Roślinność tą należy nawilżać rozproszonym strumieniem, tak by siła i moc wody nie wyrządziła szkód i wgłębień w glebie. Woda powinna przedostać się do wnętrza ziemi i nawilżać jej powierzchnie około 15 cm w głąb. Kolejnym krokiem pielęgnacyjnym jest nawożenie trawnika.
Aby móc odpowiednio odżywić glebę, na której znajduje się trawnik, należy dokładnie skosić skwer. Ważne by nawożona powierzchnie nie była zbyt nagrzana. Następnie odpowiednio dobrany preparat należy równomiernie rozmieścić na całej powierzchni skweru. Przed samym odżywianiem murawę warto również spulchnić, poprzez grabienie jej.

Najlepszymi produktami do ożywiania trawnika oraz gleby, na której się znajduje są nawozy: wieloskładnikowe nawozy mineralne, produkty, fosforowe, azotowe, jak również preparaty w formie stałe oraz płynnej. Trawę można również potraktować nawozami organicznymi, które przyspieszą jej porost, jak również zadbają o zdrowie i wygląd murawy.