Piękny bukszpan to zdrowy bukszpan

Bukszpan jest jedną z najlepszych roślin, która może posłużyć nam jako świetny materiał na żywopłot, obwódki czy nawet ogrodowe rzeźby. Jako wytrzymały gatunek długowieczny dożywa często kilkuset lat. Aby jak najdłużej zachować przy nas tę roślinę i by zachowała ona swój wygląd oraz niezmiennie intensywną barwę, warto regularnie ją nawozić.

Nawozy do bukszpanów – który wybrać?

Bukszpany są odpornymi na wszelkie gorsze warunki atmosferyczne roślinami, jednak nawóz może je tylko wspomóc i sprawić, że ich odporność jeszcze bardziej wzrośnie. Ważnym aspektem nawożenia jest stan, na którym rośnie bukszpan – gorsza gleba wymaga większej ilości nawożenia (np. gleby piaskowe, ubogie w składniki pokarmowe) oraz składniki danego nawozu szybciej dociera on w głąb, co za tym idzie – poza zasięg rośliny. Dlatego tak ważna jest świadomość, z jakim rodzajem podłoża mamy do czynienia. jeżeli jest to gleba gliniasta, ma ona tendencję do przychwytywania i zatrzymania składników nawozu, przez co nasz bukszpan może z nich korzystać.

Jeśli dopiero zaczynamy nawozić glebę, należy wykazać się ostrożnością i nie stosować pełnych dawek od zaraz – warto zacząć od jej połowy – zaś w następnym roku śmiało zwiększyć ilość do całej, jednej dawki np. nawozu mineralnego lub organicznego. Tych drugich powinno się używać jeszcze przez zasadzeniem rośliny i w przypadku gorzej jakości wcześniej wspomnianej gleby – zapewni dobre użyźnienie jej. Bezpośrednio po podaniu dawki bądź jej połowy należy bardzo obficie podlać bukszpan. Innym rozwiązaniem są nawozy o tzw. opóźnionym działaniu w formie granulek. Po zastosowaniu stopniowo uwalniają swoje działanie, nawet przez dłuższy okres czasu z rzędu do kilku miesięcy lub całego okresu wegetacyjnego. Wystarczy tylko jednorazowa aplikacja, co pozwoli zaoszczędzić nam czas. Musimy jedynie zwrócić uwagę, jaki panuje obecnie okres aby sprostać wymaganiom rośliny w którym się znajduje.

Wiosną, bukszpany będą potrzebować dużej ilości azotu, zaś latem potasu – pozwalającemu przygotować się roślinie na siarczyste, zimne mrozy. W okresie lipca, środka lata zaleca się zaprzestanie nawożenia z wyjątkiem nawozów wolno działających, ponieważ może doprowadzić to do ich przemnażania i zbyt intensywnego wzrostu bukszpanu. W zimie pomimo powszechnej opinii ich wzrost nie zatrzymuje się całkowicie, a jedynie zwalnia, dlatego roślina nawet w okresie zimowym potrzebuje wody, co zabezpieczy nagromadzoną wilgoć przed parowaniem.

Nawożenie jest istotną częścią uprawy bukszpanów, na szczęście nie jest skomplikowane i z pomocą nawozów oraz niewielkiej ilości pracy możemy cieszyć się urokiem tych roślin.