Jak oszczędzać w sezonie grzewczym?

Jak oszczędzać w sezonie grzewczym?

Choć zima nie jest szczególnie mroźna, grzać trzeba. A to z kolei oznacza nie tylko znaczne obciążenie dla naszego budżetu, ale też dla środowiska. Co zrobić, by i nasz portfel i powietrze miały się lepiej?

Pomyśl o srodowisku

Dobry piec

Rodzaj i stan kotła, w którym palimy, ma ogromny wpływ na ilość zanieczyszczeń dostających się do powietrza. Optymalnym rozwiązaniem jest w tym wypadku wymiana pieca węglowego na gazowy lub elektryczny czy też podłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jako że węgiel nadal pozostaje jednym z najtańszych źródeł ogrzewania, większość osób nie chce z niego rezygnować. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest, aby palić w kotle spełniającym odpowiednie unijne normy.

Dobry opał

Minimalizacja kosztów ogrzewania, bardzo często prowadzi do patologicznych sytuacji, w których osoby ogrzewające budynek do węgla i drewna dodają śmieci czy też opalają paliwem bardzo niskiej jakości np. mułem. Takie zachowania bardzo często są nieświadome. Może wydawać nam się, że półki czy deski ze zniszczonych mebli idealnie sprawdzą się jako paliwo opałowe. Nic z tych rzeczy. Są one bowiem pokryte warstwą lakieru, który podczas spalania uwalnia do atmosfery niebezpieczne związki chemiczne.  

Pomysl o oszczędzaniu

Oszczędzanie energii może być naprawdę proste. Wystarczy wprowadzić kilka prostych zasad.

Usuń dziury

Przez szczeliny w oknach i drzwiach spora ilość ciepła niepotrzebnie ucieka na zewnątrz. Właśnie dlatego przed nadejściem zimy warto sprawdzić, w jakim stanie znajduje się stolarka okienna i drzwiowa, czy nie trzeba dokonać prac konserwacyjnych lub naprawczych.

 Zadbaj o izolację

Jeśli chcesz, by okna jeszcze lepiej izolowały od chłodu i wiatru, a w pomieszczeniach było ciepło i przytulnie, zamontuj żaluzje albo ciężkie zasłony.

Nie zasłaniaj grzejników

Jeśli ogrzewanie ma być naprawdę efektywne, nie blokuj jego przepływu. Sprawdź czy grzejniki nie znajdują się za sofą lub innym meblem a także czy nie zasłaniają ich zasłony.

Obniż temperaturę

Nie we wszystkich pomieszczeniach temperatura musi sięgać 20 stopni. W sypialni, gdzie tylko śpimy, czy kuchni, gdzie gotujemy, może być nieco niższa. A jeden stopień mniej na termostacie to oszczędność aż 6% zużywanej energii.

Skomentuj

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Ekologiczna Arka.