Święta w stylu eko

Święta w stylu eko

Święta to czas, w którym więcej kupujemy, więcej wydajemy i niestety też więcej wyrzucamy. Czy jest na to jakaś rada? Czy święta mogą być bardziej ekologiczne?

 

Dziś przygotowaliśmy dla Was plan, z którym podczas przygotowań do Świąt i samych Świąt nie zapomnicie o środowisku.

1. Sprzątanie

Robiąc przedświąteczne porządki, wykorzystuj naturalne środki czystości zamiast popularnej chemii. Domowe „detergenty” przyrządzisz na bazie octu winnego, cytryny czy sody oczyszczonej.

2. Zakupy

Robiąc zakupy, pamiętaj o ekologicznych zasad, które stosujesz na co dzień:

  • zakupy rób z kartką, dzięki czemu unikniesz sterty produktów, które kuszą z półek świetnymi cenami, ale nie są Ci do niczego potrzebne;
  • wybieraj produkty jak najmniej opakowane i te w opakowaniach ekologicznych – dzięki temu pozostawisz po sobie mniej odpadów, a opakowania bez problemu oddasz do recyklingu

3. Choinka

Najcudowniejsza jest oczywiście ta żywa. Kupując żywą choinkę, pamiętaj jednak o kilku zasadach:

  • wybieraj choinki z pewnych źródeł, np. od leśników;
  • choinkę trzymaj w donicy, dzięki czemu po zakończeniu świętowania drzewko będziesz mógł bez problemu przesadzić, np. do ogródka.

4. Ozdoby

Jeśli masz bombki z lat ubiegłych, sprawa jest rozwiązana. Jeśli jednak myslisz o zakupie nowych ozdób, dobrze się nad tym zastanów. Świętną alternatywą dla gotowych bombek z tworzyw sztucznych będą ręcznie robione ozdoby z opakowań, naturalnych materiałów czy choćby skórek z pomarańczy.

5. Prezenty

Prezenty w stylu eko? Oczywiście! I naprawdę jest w czym wybierać. Jeśli dysponujesz odpowiednią ilością czasu, możesz pokusić się o ich samodzielne wykonanie. Przetwory w ślicznie ozdobionych słoiczkach czy ciasteczka podbiją serce każdej babci czy cioci. Bardzo dobrze sprawdzą się również kosmetyki czy torby ekologiczne – dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoi bliscy korzystają z bezpiecznych i zdrowych produktów a równoczesnie dbają o środowisko. No i jest jeszcze sposób trzeci – prezent niematerialny, a więc karnet na siłównię, bilet do teatru, lekcje gry na instrumencie.

Skomentuj

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Ekologiczna Arka.