Czy się zajmuje Aeris Futuro?

Czy się zajmuje Aeris Futuro?

Świat obfituje w ciekawe wydarzenia, spotkania, konferencje, festiwale. One także mogą mieć wymiar pro-środowiskowy. Są świetną okazją, aby pokazać, że każde nasze działanie ma wpływ na środowisko i w związku z tym można je zrównoważyć – sprawić, by szkoda dla środowiska była jak najmniejsza jednocześnie nie rezygnując z korzyści, które chcemy osiągnąć. Przykładem działania fundacji Aeris Futuro.

Zielone wydarzenia

Fundacja Aeris Futuro specjalizuje się w tak zwanym „carbon offset”, czyli w planowaniu działań rekompensujących emisję gazów cieplarnianych do atmosfery poprzez sadzenie drzew, zwiększanie efektywności energetycznej i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Celem działań offsetowych jest z jednej strony neutralizacja emisji gazów cieplarnianych i w dłuższej perspektywie przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatu, a z drugiej edukacja ekologiczna w zakresie ochrony i adaptacji do zmian klimatu.

Proponowane przez Fundację „Zielone wydarzenia” mają na uwadze m.in. rozwijanie wrażliwości na wyzwania środowiskowe i społeczne oraz przekuwanie tego w potencjał do rozwoju pomysłów na konkretne działania. Organizacja i przebieg wydarzenia pozostawia „ślad” wpływu na środowisko - powstają zanieczyszczenia i odpady związane z transportem, konsumpcją, korzystaniem z różnych urządzeń i pomieszczeń, produkcją publikacji, gadżetów. „Zielone wydarzenia” pokazują, że można łączyć działalność biznesową, służyć rozwojowi społecznemu redukując i rekompensując (offsetując) oddziaływanie na środowisko naturalne.

Konkretne przykłady realnego działania

  • Organizowanie pikników w małej odległości od miejsca pracy większości uczestników, gdzie można dojechać transportem zbiorowym. Wybieranie miejsc dających możliwość bliskiego kontaktu z naturą (specjalnie do tego przeznaczonych) bez wprowadzania nadmiernego hałasu, np. poprzez koncerty „bez prądu”.
     
  • W czasie imprez plenerowych najlepiej sprawdzają się „jadalne talerze”, np. liście kapusty, czy wykonane z otrąb owsianych. Do tego sztućce i kubki biodegradowalne – drewniane lub ze skrobi.
     
  • W Mokrej Wsi pod Warszawą Fundacja Aeris Futuro przeprowadziła audyt ekologiczny na terenie szkoły podstawowej, po czym w budynku wymieniono 28 żarówek na energooszczędne świetlówki i zainstalowano 12 perlatorów (napowietrzaczy, które redukują zużycie wody w kranach), a wokół posadzono 30 drzew. Pozwoliło to na zneutralizowanie 1020 kg CO2.

Strona Fundacji Aeris Futuro: http://www.aerisfuturo.pl/

Foto: © malp/Fotolia

Skomentuj

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Ekologiczna Arka.