Gospodarka zeroodpadowa – czy jest możliwa?

Gospodarka zeroodpadowa – czy jest możliwa?

W celu ochrony zasobów naturalnych Europa potrzebuje zmian w wielu obszarach. Odpowiedzialność za ochronę przyrody powinni ponosić wszyscy: rządzący, produkujący i konsumujący. Rozwiązaniem, które proponuje Komisja Europejska jest gospodarka obiegowa.

Zeroodpadowy, czyli jaki?

Gospodarka obiegowa, czyli inaczej zeroodpadowa to taka, w której poziom odpadów resztkowych jest obniżony do minimum, ponowne wykorzystanie i recykling to standardowa praktyka, a ograniczone zasoby naturalne są eksploatowane z większą efektywnością.

Wykorzystaj wielokrotnie, napraw, wyremontuj i przetwórz

Specjaliści oszacowali, że 50% produktów, z których korzystamy znajduje się w naszych domach tylko przez rok. Dlatego ważną zmianą będzie przejście na myślenie o naszych potrzebach jako o usługach, a nie produktach, np. mamy potrzebę korzystania z samochodu, a nie jego posiadania. 

Podstawową zmianą jest odejście od gospodarki opartej na zasadzie „weź, wytwórz, wykorzystaj, wyrzuć” na rzecz modelu „wykorzystaj wielokrotnie, napraw, wyremontuj i przetwórz”. 

Eko-innowacje

Kluczem dla sukcesu gospodarki obiegowej są badania i innowacje, eko-projektowanie i symbioza przemysłowa, czyli czerpanie odpadów z jednych procesów produkcyjnych i stosowanie ich jako materiały wyjściowe do innych procesów produkcyjnych. Gospodarka obiegowa to także zielone miejsca pracy wynikające z nowych modeli biznesowych. Do tych ostatnich należą, na przykład, programy wspólnej jazdy samochodem czy „kafejki naprawowe”.  Wszystkie przytoczone przykłady równocześnie sprzyjają wykorzystywaniu energii odnawialnej i podnoszeniu efektywności energetycznej, a zatem gospodarce niskoemisyjnej ograniczającej emisję gazów cieplarnianych, szczególnie CO2.

Dobre wzorce

Pierwszą europejską gminą, która już w 2008 roku "przestawiła się na myślenie bezodpadowe", bo obrała sobie za cel ograniczenie ilości odpadów do zera, była włoska gmina Capannori. Od tamtej pory podobne działania podjęły 302 miasta i gminy w siedmiu krajach. 

Zaczątkiem niemal rewolucyjnych zmian w Capannori (poniżej 50 tys. mieszkańców) stał się opór społeczny wobec planowanej spalarni odpadów. Skoro zablokowano już budowę zakładu, trzeba było znaleźć skuteczną alternatywę. Zdecydowano, że najlepszy sposób radzenia sobie z odpadami to po prostu... zaprzestanie ich wytwarzania. Capannori przyjęło więc jako pierwsza gmina w Europie strategię Zero Waste, która ma doprowadzić do tego, że w 2020 r. odpady nie będą już wcale trafiać na składowisko. 

Foto: © malp / Fotolia

Skomentuj

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Ekologiczna Arka.