Wirtualna wystawa

Bądź jak Janek - zadbaj o klimat!

Bądź jak Janek - zadbaj o klimat!

Skomentuj

Bądź jak Janek - zadbaj o klimat!

Pamiętaj, że Twój głos i Twoje działania też się liczą. Nie bój się wyrażać swojego zdania, podpisując petycję czy wysyłając pismo do władz. Reaguj, gdy widzisz, że ktoś rzuca papierek na ziemię lub pali w piecu odpadami. Kontroluj działania osob odpowiedzialnych za czystość powietrza, którym oddychasz!
 

Czy wiesz, że...

Jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w Unii Europejskiej. Dopuszczalne dobowe wartości pyłu zawieszonego w powietrzu są przekraczane w większości stref. Winę za taki stan rzeczy ponosi przede wszystkim niska emisja związana z ogrzewaniem gospodarstw domowych słabej jakości paliwem.

Zainspiruj się

Odpowiednie postępowania z opakowaniami już w gospodarstwach domowych jest niezwykle istotne jeśli chcemy uzyskać normy recyklingu narzucone nam przez UE. Z badań wynika, że każdy Polak w ciągu roku wyrzuca ok. 400 reklamówek i 50 puszek po napojach. Odpady te nie powinny stanowić większego problemu, gdyż materiały, z jakich zostały wykonane, nadają się do recyklingu. Niestety, to nie do końca prawda. Większość śmieci segregowanych w gospodarstwach domowych jest bowiem mocno zanieczyszczona, co oznacza, że przed poddaniem ich dalszym procesom muszą one zostać dokładnie wyczyszczone. To z kolei prowadzi do zwiększenia kosztów ich przetworzenia. Dla przedsiębiorców oznacza to jedno - odzyskiwanie surowców z odpadów staje się bardzo mało opłacalne.

Nie będzie łatwo obudzić w człowieku takiej odpowiedzialności za świat, która dotrzyma kroku rozwojowi cywilizacji. Ale ci, którzy chcą, mogą zacząć już dziś.

Vaclav Havel

Startujemy z nowym projektem

Startujemy z nowym projektem

W 2016 roku startujemy z akcją Zadbaj o klimat, która będzie realizowana w 4 województwach: opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim. Dołączajcie do nas!

Przeczytaj

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Ekologiczna Arka.